środa, 18 grudnia 2013

Sekrety Bożego Narodzenia

W każdym państwie Europy święta Bożego Narodzenia obchodzone są inaczej. Według mnie najbardziej nietypowym Bożonarodzeniowym zwyczajem jest taki, który jest bardzo popularny w Austrii. Jest to Krampus, czyli "pomocnik Mikołaja". Jego historia sięga przedchrześcijańskich germańskich tradycji. Zadaniem Krampusa jest straszenie i gnębienie dzieci, szczególnie tych niegrzecznych, w porównaniu do Mikołaja. Jest on zły a Mikołaj dobry. Mia on wzbudzać w dzieciach strach i chęć dobrego zachowania. Młodzi ludzie przebierają się za Krampusa głównie wieczorami z 5-6 grudnia. Krampus z wyglądu przypomina kozę i dlatego niektórym kojarzy się z diabłem. Według mnie jest on bardzo straszny, a ten zwyczaj dość inny. Uważam, że dzieci w święta powinny się cieszyć i spędzać czas radośnie, a nie bać się, że zostaną dopadnięte przez Krampusa.

Najbardziej nietypową potrawą wigilijną moim zdaniem są potrawy, które jada się w Hiszpanii. Na stole wigilijnym u Hiszpanów jest bardzo dużo owoców morza i ryb, oprócz tego karczochy i zupa migdałowa. Głównym słodkim przysmakiem są słodycze z miodu i migdałów. Są to dla mnie dziwne i nietypowe potrawy, ponieważ nie lubię owoców morza i ryb. Hiszpanie przygotowują takie potrawy na kolację wigilijną, ponieważ mieszkają oni blisko morza i jest to dla nich główny składnik. Dla nich te potrawy są normalne, ale ja wolę nasze polskie, tradycyjne potrawy.
Bardzo rzadko można dziś spotkać prawdziwą magię świąt. Wydaje mi się, że prawdziwe święta można odczuć na wsi, gdzie spędza się je bardziej tradycyjnie. Przynajmniej u mnie. Moim zdaniem jednak prawdziwą magię Świąt można poczuć tylko wtedy, kiedy spędza się je z rodziną i z najbliższymi. Kiedy wspólnie zasiada się do kolacji, łamie się opłatkiem i o 00.00 idzie na Pasterkę. To moi bliscy i rodzina sprawiają, że czuję prawdziwą magię Świąt.

2 komentarze:

  1. Dlaczego uważasz, że Krampus jest zwyczajem Bożo Narodzeniowym skoro ludzie przebierają się za niego z 5 na 6 grudnia?

    OdpowiedzUsuń
  2. Znalazłam kilka błędów interpunkcyjnych. Wykonałeś dużo zadań z poziomu rozszerzonego i skomentowałeś odpowiednią ilość wpisów kolegów. Super!

    Dwa zadania do wykonania do 17.01. (2x 15PP + 2x 5PR):
    I. "Wspomnienia"
    - obejrzyj reportaż: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/najstarsza-blogerka-w-polsce-ma-96-lat,79519.html
    - porozmawiaj na temat ciekawych wspomnień z babcią, dziadkiem lub innymi starszymi członkami Twojej rodziny,
    - utwórz post "Wspomnienia",
    - zapisz w treści posta opowiedzianą Ci historię (minimum 20 zdań, możesz wstawić ilustracje, zdjęcia lub inne elementy),
    - PR: zapisz Twoją rozmowę na temat ciekawego wspomnienia w formie wywiadu.
    II. "Kampanie społeczne"
    - załóż post o tytule "Nie bądź obojętny",
    - przypomnij sobie lekcję o kampaniach społecznych (podręcznik, strona 164),
    - w treści posta napisz, jakie akcje społeczne są organizowane w czasie Świąt dla osób potrzebujących (obserwuj reklamy w TV, porozmawiaj z rodziną, poszperaj w internecie),
    - opisz najciekawszą Twoim zdaniem akcję (minimum 15 zdań),
    - PR: wykonaj w dowolnym programie graficznym własny plakat, który ma promować bycie dobrym dla osób starszych. Umieść swoją ilustrację pod notatką na blogu,
    - PR: znajdź utwór literacki, który uczy czytelników dobroci dla osób słabszych. Napisz kilka zdań o tym tekście.

    Na stronie nauczycielki znajdzie się pomocny wpis na temat kampanii społecznych. Pamiętaj, żeby pracować uważnie, systematycznie i samodzielnie. Powodzenia.

    OdpowiedzUsuń